Periodontologia (leczenie chorób przyzębia)

Zdrowy i piękny uśmiech to również zdrowe dziąsła. Główne objawy choroby przyzębia to krwawienie, obrzęk, nieprzyjemny zapach z ust, odsłonięte szyjki zębowe, nadwrażliwość na zmiany temperatur, rozchwianie a nawet utrata zębów. We wszystkich tych przypadkach z pomocą przychodzi nam obszerna gałąź stomatologii zwana periodontologią. Dziedzina ta dysponuje całą gamą metod leczniczych w zależności od stopnia jego zaawansowania, między innymi:

usunięcie kamienia (saling)

Kamień nazębny to nic innego jak zmineralizowana warstwa płytki nazębnej. Kamień może powstawać pod jak i nad dziąsłem i jest przyczyną stanów zapalnych, co może prowadzić do poważnych problemów. Usunięcie takiego kamienia wykonuje się za pomocą ultradźwiękowych skalerów. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny dla pacjenta.

kiretaż otwarty

Kiretaż otwarty stosowany jest w przypadku obecności głębszych kieszonek przyzębnych, różni się od kiretażu zamkniętego zastosowaniem odchylenia dziąsła, co pozwala na oczyszczenie kieszonki pod kontrolą wzroku. Zaletą tego zabiegu jest szybkie gojenie się rany pozabiegowej.

kiretaż zamknięty

Jest to najczęściej wykonywany zabieg w chirurgicznym leczeniu chorób przyzębia. Ma on zastosowanie w przypadku obecności kieszonek przyzębnych pogłębionych na skutek rozwoju paradontozy. Kiretaż polega na oczyszczeniu kieszonki przyzębnej z zawartości będącej przyczyną utrzymywania się stanu zapalnego, m.in. resztek kamienia nazębnego zasiedlonego przez bakterie. Umożliwia to zlikwidowanie stanu zapalnego i zagojenie się rany. Jest to zabieg oczywiście wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

instrukcja higieny

Instruktaż higieny jamy ustnej obejmuje podanie szczegółowych informacji odnośnie sposobów właściwej pielęgnacji jamy ustnej. Uwzględniając problem oczyszczania powierzchni zębów, powierzchni międzyzębowych i miejsc trudno dostępnych, lekarz doradza w sprawie wyboru odpowiedniego typu szczoteczki i pasty do zębów oraz przyborów dodatkowych. Prezentacji środków służących do pielęgnacji jamy ustnej często towarzyszy demonstracja sposobu ich stosowania na modelach lub bezpośrednio w jamie ustnej pacjenta.